Stacje dydaktyczne

„Proszę pani, a czy będą dziś stacje albo escape room?” – słyszymy często od naszych kursantów.

Czym są te stacje i językowe escape roomy? Dlaczego uczniowie czekają na nie z niecierpliwością?

Stacje dydaktyczne to wyzwania językowe (i nie tylko), które przygotowujemy dla naszych kursantów w celu utrwalenia zdobytej wiedzy i zmotywowania ich do dalszej pracy poprzez uświadomienie im, jak wiele się nauczyli do tej pory.

W trakcie warsztatów kulturowych i półkolonii językowe escape roomy i wyzwania językowe pomagają nam:

• wprowadzić ciekawostki związane z danym krajem,
  • utrwalić lub wprowadzić nowe słownictwo,
  • pobudzić kreatywność dzieci i zwiększyć ich zaangażowanie,
  • aktywizować kursantów, ćwiczyć ich spryt i logiczne myślenie,
  • uczyć w sposób naturalny, bez siedzenia w ławkach bo dzieci są w stałym ruchu,
  • pracować na kompetencjach społecznych – dzięki pracy w grupach, dzieci uczą się współpracy,
  • i wiele innych

Na czym polegają językowe stacje dydaktyczne WELCOME?

• lektor przygotowuje zróżnicowane wyzwania, rozkłada je w różnych miejscach sali/szkoły, czy w trakcie półkolonii również na zewnątrz (każde ćwiczenie to inna stacja),
  • zadaniem uczniów jest podchodzenie do kolejnych stacji i wykonywanie znajdujących się tam zadań w dowolnej kolejności – to uczniowie decydują, które aktywności chcą wykonać najpierw, a które później, mogą podpatrzeć jak pracują ich koledzy lub zwrócić się do lektora o pomoc.

Wszystkie aktywności, które przygotowujemy są bardzo zróżnicowane, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie. Każda stacja to inna przygoda czy niespodzianka – domino, markery UV, link do you tube, rozsypanki, rozszyfrowywanie zakodowanych wiadomości, kręcenie kołem fortuny, szukanie zadań w pojemniku z lodem czy żelowymi kuleczkami, otwieranie skrzynki za pomocą zdobytego kodu, itp.

Wszystko odbywa się w przyjaznej i swobodnej atmosferze, która sprzyja utrwalaniu wiedzy.

Jaka jest rola lektora?

Podczas lekcji, na której korzystamy ze stacji dydaktycznych zależy nam przede wszystkim na pełnym zaangażowaniu uczniów – rola lektora jest ograniczona do roli obserwatora (który w każdej chwili służy swoją radą czy podpowiedzią).

Jakie stacje do tej pory pojawiły się na naszych zajęciach i warsztatach językowych?

• London Esacpe room – quizy o tematyce kulturowej, utrwalające słownictwo i ciekawostki związane w Wielką Brytanią.
  • St. Patrick’s Day Escape Room – zagadki dotyczące starannie wyselekcjonowanego słownictwa oraz wiedzy ogólnej dotyczącej Irlandii oraz dnia Świętego Patryka.
  • Summer Esacpe Room – zadania utrwalające słownictwo wakacyjne
  • Winter Escape room – słownictwo zimowe
  • Christmas Escape Room – słownictwo świąteczne
  • W 1-dzień dookoła świata – tajna misja
  • Szkolenia Tajnego Agenta – tajna misja detektywów
  • Kosmiczna Wyprawa – kosmiczna wyprawa

Przed nami półkolonie i kolejne misje, kolejne wyzwania, escape roomy i stacje dydaktyczne – nie możemy się już doczekać.